Zavážecí lodičky

Jednou z nejdůležitějších znalostí sladkovodní rybáře (zejména kapraře) a základním předpokladem úspěchu, je znalost typu a průběhu dna lovného místa a jeho blízkého okolí.

Konkrétně se jedná o znalosti o:

  1. Nepravidelnostech dna, kde se usazuje potrava a ryby zde najdou úkryt. Jedná se o vyvýšeniny a prohlubně, velké kameny, zatopené zdi bývalých domů, zatopené vlakové náspy spod. Důležitý je jejich průběh, tvar a hloubkové poměry v tomto místě. Přitom platí: čím větší nepravidelnosti, tím lépe. A jak velké nepravidelnosti hledat? Já se řídím pravidlem minimální velikosti cílové ryby - jestliže chci chytit metrového kapra, tak by tato nepravidelnost měla mít minimálně 1 m (tedy takovou, aby se za ni ten kapr schoval, či splynul s okolím),
  2. Typu a tvrdosti dna (písčité, bahnité, kamenité, zarostlé ze břehu neviditelnými rostlinami, apod.),
  3. Průběhu původního koryta vodního toku na nádržích a přehradách (měla by tam téct čerstvější voda, ryby se zdržují v blízkosti původních břehů protože zde mají úkryt, usazuje se zde potrava).

Tyto znalosti umožňují zvolit:

  1. Umístění koncové montáže. Přitom je důležité, aby bylo možné v případě, že ryba delší dobu nezabere, montáž stáhnout a přitom hned neuváznout (například při umístění koncové montáže hned za hranu bývalého koryta řeky),
  2. Nástrahu odpovídající cílové rybě - druh, velikost, způsob upevnění k háčku,
  3. Velikost a druh háčku odpovídající cílové rybě a nástraze,
  4. Umístění krmného místa. Chceme-li si zachytat, tak krmné místo bude totožné s lovným místem. Ale v případě cíleného lovu velkých kaprů je třeba krmné místo umístit minimálně 10 m od lovného místa. Proč? "Luxování" krmného místa provádí spíše jiné druhy ryb a menší kapři, kdežto ti velcí (již několikrát chycení) jsou opatrnější a pohybují se opodál. Protože jsou ale zvědaví, tak je hemžení menších ryb na krmném místě přitahuje.
  5. Správnou taktiku krmení. Zpočátku zakrmit větší plochu cca 10m od středu místa, aby si ryby místo našly a zvykly si, že tam najdou potravu, později stačí přikrmovat 1-2m od středu podle toho zda ryby berou (krmit více) nebo neberou (krmit méně).

Nemalou roli také hraje skutečnost, že aktuálně můžeme pod zavážecí lodičkou se sonarem vidět ryby a určit, zda jen proplouvají, nebo se krmí tím, co jsme jim na dno předložili. K tomu je velmi vhodné využít funkce "stealth", případně i zastavit s cílem ryby pod lodičkou co nejméně plašit, nebo abychom v případě použití úzkého sonarového paprsku mylně neusoudili, že v daném místě se ryby nezdržují - omyl my jsme je lodičkou vyplašili a proto trochu poodjely a pokud jsou už mimo kužel sonaru, tak je nevidíme. Jakmile lodička odjede, ony se zpravidla vrátí zpět a pokračují v činnosti před vyplašením.

V současné době vlastním zavážecí lodičku Deeper Quest, která je podle mého názoru a dlouholetých zkušeností, pro průzkum průběhu dna ideální. Lze samozřejmě využít levnější nahazovací sonary z rodiny Deeper, ale spojení se sonarem lodičky funguje na minimálně 3x větší vzdálenosti. Já konkrétně sonarem Deeper dohodím maximálně 80 m, kdežto lodičkou Deeper při menších vlnách běžně skenují až na vzdálenost cca 380 m. A o úspoře času, který bych strávil opakovaným nahazováním a následným navíjením nahazovacího sonaru, ani nemluvě.

Samozřejmě že daleko levnější nahazovací deeper můžete přivázat a tahat v závěsu za jinou lodičkou, nicméně stále nedosáhnete ani čtvrtiny vzdálenosti Deeper Questu a komfortu ani nemluvě.

Já používám nahazovací sonar CHIRP+ už několik let a lodičku Deeper Quest několik měsíců a s oběma produkty jsem nadmíru spokojen. Ta pro mnohé velká cena lodičky Deeper je podle mého názoru vykompenzována výhodami, které tyto produkty přináší - opakuji nedůležitější:

  1. Rychlé zjištění (upřesnění) typu a průběhu dna,
  2. Rychlá a přesná doprava krmení a nástrahy na Vaše místo lovu a krmné místo.

Pro úplnost uvádím, že jsem léta používal i zavážecí lodičky jiných výrobců (z loajality k nim nebudu uvádět kterých výrobců se to týká) a to i cenově obdobných a s klidným svědomím můžu prohlásit, že je Deeper Quest funkčně předčí na všech frontách.

Před pár dny byl společností Deeper prezentován update SW lodičky, brzy ho tedy vyzkouším. V prezentaci se vývojář a obchodník chválí, jak reagují na podněty uživatelů a jak schopnosti lodičky vylepšují. Nic proti tomu, ale já osobně jsem je už před několika lety upozorňoval na jeden z mého názoru velmi zásadní problém při vytváření batymetrických map. Ten problém nespočívá v sonaru samotném, ale v tom, že na mnoha přehradách se dost často a v nezanedbatelných hodnotách (až několik metrů) mění hloubka. Kdo jezdíte na Dalešickou přehradu, tak víte o čem mluvím. Ale i na jiných přehradách dochází v průběhu roku k výrazným změnám. Tak například na Lipně se dle mých zkušeností během roku mění výška hladiny až o 1,5 m. No a co to znamená? Pokud si naskenujete průběh dna oblastí, kde běžně chytám při vysoké hladině a přijedu později, kdy je hladina o 1 m níže, tak jedním závozem (třeba při krmení) vytvořím v dosavadní batymetrické mapě rýhu o 1m hlubší (tedy zdánlivé koryto), kam bych po letmém pohledu na sonarová data rád a s velkou nadějí umístil své nástrahy. Ale protože vím o co jde, tak celý zájmový prostor musím naskenovat znovu. Anebo sonar vypnout a při lovu ze dna se spolehnout na minulá data. Ale místa, která byla na podzim volná mohou na jaře být zarostlá vodními rostlinami, takže znovu a znovu skenuji a zjišťuji tak aktuální stav.

Přitom by to šlo jednoduše udělat dle mého názoru jednoduchou SW opravou. Konkrétně jsem navrhoval využít aktuální nadmořské výšky hladiny, která je u každé vodní nádrže zveřejňovaná a dá se automaticky stáhnout (nebo alespoň umožnit rybáři tento údaj zadat ručně). No zatím mě vývojáři Deeper Questu nevyslyšeli a tak abych měl sonarová data up-to-date skenují a skenuji stále dokola.

A ještě jeden postřeh. Pokud si zaplatíte, tak máte přístup k batymetrickým mapám celého světa (to ale neznamená, že existují ke všem vodním plochám - to opravdu ne). Například Lipno je dle mého odhadu zmapované tak ze 2/3. Co Vám ale chci sdělit je to, že mapy poskytnuté celosvětově se mnohdy od těch skutečných liší, v případě Lipna jsou místa, kde je třeba hrana koryta posunuta až o několik metů a zároveň je tvar skutečný tvar břehu jiný - mnohdy mírnější. Tak nespoléhejte jen na aplikací poskytnuté mapy. Ty stačí k základní orientaci (hloubkové poměry, průběh koryta), ale raději si pořiďte některý ze sonarů rodiny Deeper a svůj zamýšlený Hot-spot si pořádně proskenujte.